1. Healthy Summer Snacks for Kids and Adults

    Child enjoying a summer treatGo from breakfast to bedtime with healthy summer snacks. Here are some that are great for kids but “grown up” enough for adults:

    Maple Cinnamon Hummus: Sweeten up your hummus by serving maple cinnamon hummus. Enjoy it as a snack with cinnamon sugar pita chips, for lunch on whole-grain toast with thinly sliced apples or serve it for breakfast on top of warm toast, waffles or tortillas.

    Warm-Frozen Chocolate Bananas: Here’s a snack that both you and your kids can enjoy, and that has it all: fruit, chocolate, nuts. This healthy summer recipe, perfect for an afternoon playdate or a pre-workout snack, is easy to make. Dip warm, sautéed or frozen bananas in chocolate sauce and cover with your favorite healthy topping such as nuts, dried berries or raisins.

    Comments are off for this post
    Categories: Health & Safety
  2. Important Vitamins for Kids

    top 6 vitamins and minerals for kidsYou know how important it is for your kids to have a balanced diet. Yet, for some parents, getting a child to eat his or her fruits and vegetables can be challenging.

    Telling your child that certain foods contain vitamins that help to keep them healthy can be vague. Try explaining a few key components, such as what some vitamins for kids can do and what types of food contain them.

    In honor of National Nutrition Month, we took a simple look at six important vitamins and minerals for growing youngsters, according to WebMD.

    Comments are off for this post
    Categories: Health & Safety
  3. Does Eating Healthy Have to Cost More?

    Mother & Daughter with Healthy GroceriesPeople who try to eat healthfully may have noticed how much more healthy foods can cost in comparison to unhealthy foods, such as processed or fast foods. A study by the Harvard School of Public Health confirms that healthy eating does indeed cost more, to the tune of $1.50 per person per day.

    For families of any size, this can quickly add up. For a family of four, for instance, this cost can quickly swell to $183 per month, or more than $2,000 a year. Many families find that the cost of eating healthfully is a small price to pay for overall health and wellness, and for avoiding costly health conditions, such as diabetes, later on. When struggling to make ends meet each month, this can be a tough pill to swallow.

    Although eating healthfully will likely continue to cost more, families can save money by choosing inexpensive healthy foods. Here are a few ways to save money while eating healthfully:

    Comments are off for this post
    Categories: Saving Money
  4. What’s a Healthy Weight for a Newborn Baby?

    Healthy BabyHealthy babies, like adults, come in a range of shapes and sizes. What new parents worry about most, however, is the weight of their soon-to-be born baby. Is he or she gaining too much? Is he or she underweight? Parents and medical professionals alike use weight as one way to assess a baby’s overall health. While you don’t want your baby to be obese, you also don’t want your baby to be underweight.

    Comments are off for this post
    Categories: Health & Safety
  5. Food Fight: School Officials Push Back on Congress’ Healthy Lunch Requirements

    Boy Eating a Healthy School LunchSchools play a vital role in the health of young children. For example, more than 31 million children in the U.S. participate in the National School Lunch Program, according to research by the Pew organization. Now, some public school officials find themselves struggling to find a balance between serving meals that meet the health requirements of Congress and the United States Department of Agriculture and finding food that children will eat. Since making the switch to healthier meals, some school officials have even reported that they’ve seen more food being thrown into the trash than being consumed.

    Comments are off for this post
    Categories: Health & Safety